Republica Moldova, aur și argint la Campionatul Mondial de lupte pentru tineret

La Campionatul Mondial de lupte pentru juniori, sportivele din Republica Moldova au reușit să obțină performanțe remarcabile. Potrivit presei de la Chișinău, Irina Rîngaci a câștigat medalia de aur, iar Mihaela Samoil a obținut medalia de argint.

Astfel, luptătoarea Irina Rîngaci a devenit campioană mondială printre tineret, după ce în finala categoriei de greutate 65 de kilograme a câștigat-o cu scorul 12-2 pe indiana Bhateri.

Totodată, în finala categoriei de 53 de kilograme, Mihaela Samoil a fost învinsă de suedeza Emma Jonna Malmgren.

Până la accederea în ultima fază a competiţiei ce are loc în Rusia, ambele sportive din Republica Moldova au reușit câte trei victorii categorice.