Medalii pentru România și Republica Moldova la Cupa Mondială de Kickboxing ~ InfoPrut

Sportivi din România și Republica Moldova au participat în această lună la Cupa Mondială de Kickboxing care a avut loc în orașul Budapesta, Ungaria, în perioada 02-05 iunie.

Ediția cu numărul XXVII a adunat laolaltă 1781 de sportivi din 39 de state ale lumii, printre care România și Republica Moldova, care au câștigat medalii de aur, argint și bronz.

Republica Moldova s-a clasat pe locul 13 în topul statelor participante, sportivii de la Chișinău câștigând 12 medalii de aur, opt de argint și 21 de bronz. Pe de altă parte, România a ocupat locul 30, strângând o medalie de aur, patru de argint și una de bronz.

Primele trei locuri din clasament au fost ocupate de sportivii din Ungaria, Bulgaria și Ucraina.