David Popovici, o nouă medalie de AUR la Europenele de juniori

David Popovici, dublu campion european de juniori la Campionatele Europene de înot de la Otopeni, a câștigat vineri, 8 iulie 2022, o nouă medalie de aur.

Înotătorul român a terminat cursa de 50 m liber pe primul loc cu timpul de 22 sec 16/100, stabilind astfel un nou record național în această probă.

Este a patra medalie câștigată de David Popovici la această ediție a Campionatelor Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, după cele două de aur la ştafetă masculin 4×100 m liber şi 200 m liber şi cea de argint la ştafeta mixtă de 4×100 m liber.

Podiumul probei de 50 m liber a fost completat de Jere Hribar din Croaţia, cu 22 sec 55/100, şi de Martin Kartavi din Israel, cu 22 sec 57/100.

Delegaţia României a câştigat până acum şase medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: 4 de aur – ştafeta masculină 4×100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber şi 50 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber şi 2 de argint – ştafeta mixtă de 4×100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber.

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie. La competiţie participă 494 de sportivi din 42 de ţări. România este reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin.