Înotători din România și R. Moldova, la Campioantele Mondiale de la Abu Dhabi ~ InfoPrut

Înotătorul Constantin Malachi a stabilit un nou record al Republicii Moldova la 100 de metri bras. Rezultatul 1:00.37 a fost înregistrat la Campionatul Mondial de la Abu Dhabi (25 de metri).

Sportivul basarabean de 24 de ani s-a clasat pe locul 33 în calificări și nu a reușit calificarea în semifinale, transmite olympic.md.

La 400 de metri stil liber, Pavel Alovațchi s-a clasat pe locul 50 în calificări cu rezultatul 3:55.55, iar la 200 de metri liber feminin, Alexia Savinova a ocupat locul 43 în calificări cu rezultatul 2:08.95.

De asemenea, România este reprezentată în cadrul competiţiei de înotătorii Robert Glinţă, David Popovici, George-Alexandru Stoica-Constantin, Alexandra Dobrin şi Bianca Costea.

Dintre aceștia, Robert Glinţă s-a calificat joi în finala probei de 100 m spate la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt (25 metri), cu al optulea timp din semifinale: 50 de secunde și 21 de sutimi.

Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Abu Dhabi, Emiratele Arabe Unite, au loc în perioada 16-21 decembrie. Nu mai puţin de 998 de sportivi din întreaga lume vor concura în cele 44 de probe care au loc în Etihad Arena.