Fotbal: Italia este noua campioană a Europei

Echipa națională de fotbal a Italiei este noua campioană a Europei după ce a învins Anglia în finala de la Londra.

Anglia și Italia s-au înfruntat duminică, de la 22:00, în finala Euro 2020, pe stadionul londonez Wembley.

„Squadra Azzurra”, a devenit regina Europei după 53 de ani, învingând-o pe Anglia (1-1 după prelungiri, 3-2 la lovituri de departajare).

Anglia a deschis scorul prin Luke Shaw, care a marcat cel mai rapid gol înscris într-o finală de EURO (1 minut şi 57 de secunde). Italia a egalat prin Leonardo Bonucci (67), în urma unui corner.

După 120 de minute de joc, câștigătoarea a fost decisă la „11 metri”.

Chiar dacă au condus la penaltiuri cu 2-1, britanicii au fost învinși după ce trei dintre jucătorii trimiși în teren de Gareth Southgate (Rashford, Sancho și Saka) au ratat de la punctul cu var.

Traseul Italiei către finala EURO 2020

Echipa antrenată de Roberto Mancini a avut un parcurs exemplar în turneul final. Italia a făcut parte din grupa A, alături de Turcia, Țara Galilor și Elveția.

Meciul de debut de la EURO 2020, dintre Turcia și Italia, s-a încheiat în favoarea Squadra Azzurra, scor 3-0. Scorul a fost deschis după gafa lui Demiral care a trimis în propria poartă, dar, apoi, golurile marcate de Immobile și Insigne au pecetluit soarta partidei.

Pentru italieni, a urmat apoi meciul cu Elveția, încheiat, tot cu scorul de 3-0, după golurile lui Locatelli și Immobile.

Italia a învins și reprezentativa Țării Galilor, cu scorul de 1-0. Italienii au câștigat grupa cu număr maxim de puncte.

În optimile de finală, Italia s-a duelat cu Austria și a încasat primul gol la EURO 2020. Chiesa și Pessina au înscris în prelungirile partidei, dar Sasa Kalajdzic a redus din diferență, în minutul 114.

În sferturi, trupa lui Mancini a întâlnit Belgia, pe care a învins-o cu scorul de 2-1. Marcatorii Italiei au fost Barella și Insigne, iar pentru belgieni a înscris Lukaku.

În semifinală, Italia a avut parte de un meci de foc, împotriva Spaniei, cel mai dificil meci al italienilor la EURO 2020. După ce s-a încheiat 1-1 la sfârșitul timpului regulamentar, italienii s-au impus cu 4-2 după loviturile de departajare.