David Popovici, a doua medalie de aur. Tânărul român intră în istoria Campionatelor Mondiale

Tânărul român David Popovici intră în istoria Campionatelor Mondiale după ce a câștigat a doua medalie de aur.

David Popovici a fost de neoprit la Budapesta. A cucerit, astăzi, o nouă medalie de aur (100 de metri în 47.58 secunde) la Mondiale.

David e doar al doilea înotător din istorie care câştigă aurul la Mondiale, la aceeaşi ediţie, atât la 100 de metri, cât şi la 200 de metri liber. Primul a fost americanul Jim Montgomery, care a realizat această performanţă, tocmai în 1973, la prima ediţie a Campionatelor Mondiale.

După demonstraţia de forţă pe care a făcut-o în finala probei de 200 de metri liber, luni seară, când a câştigat locul 1 fără emoţii, miercuri seară, înotătorul român a dat lovitura şi în finala de la 100 de metri liber.

Românul a câștigat luni, 20 iunie, proba de 200 de metri liber, cu timpul de 1:43,21, stabilind atât al patrulea cel mai bun timp din istoria probei, la seniori, cât și un nou record mondial la juniori.